Sekcia kybernetickej bezpečnosti a experti opäť v centre pozornosti – druhý deň konferencie KyberTour 2025 sa uskutočnil v Prešove
Dňa 19. júna 2025 Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) pokračovalo v sérii prednášok, prezentácií a diskusií, ktoré prepájajú odborníkov, štátnu správu a akademickú obec v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Druhý deň na východnom slovenskú sme prezentovali v meste Prešov.
Dôležitosť spolupráce a odborného rastu
Úvod konferenčného dňa patril pokračovaniu odborných diskusií o kľúčových výzvach a príležitostiach v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Zástupcovia MIRRI SR zdôraznili dôležitosť kontinuálneho vzdelávania a budovania odborných kapacít v súlade s pripravovanými legislatívnymi zmenami a technologickým vývojom.
V rámci programu sa opäť diskutovalo o kľúčových oblastiach:
- plánované legislatívne zmeny v oblasti kybernetickej bezpečnosti,
- funkcie a výhody Centrálneho portálu kybernetickej bezpečnosti (Kyberportál),
- nové projekty a iniciatívy zamerané na zvýšenie odolnosti verejných inštitúcií,
- význam cloudových riešení a ich bezpečnostných štandardov,
- základné princípy ochrany údajov a prevencie bezpečnostných incidentov.
Nové pohľady z akademickej sféry
Súčasťou programu boli prezentácie Kompetenčných centier kybernetickej bezpečnosti (KCKB), ktoré vystúpili s cieľom priblížiť verejnosti ich úlohu a možnosti spolupráce.
V rámci prezentácií vystúpila doc. JUDr. Renáta Bačárová, PhD., LL.M. z Katedry teórie práva a právnych dejín Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktorá predstavila aktivity KCKB_UPJŠ a zdôraznila význam právneho povedomia pri ochrane digitálneho priestoru. Zamerala sa na prepojenie práva a kybernetickej bezpečnosti v kontexte vzdelávacích programov a výskumu.
Druhým rečníkom bol doc. Ing. Miroslav Michalko, PhD., ktorý predstavil praktické aspekty rozvoja kompetencií v oblasti kybernetickej bezpečnosti na Technickej univerzite v Košiciach a vytvorenie Kompetenčného centra kybernetickej bezpečnosti (KCKIB). Jeho príspevok sa sústredil na výzvy, ktoré aktuálne stoja pred organizáciami verejnej správy, a predstavil návrhy riešení v rámci spolupráce s akademickým a výskumným sektorom.
Záver s výzvou do budúcnosti
Druhý deň konferencie opäť potvrdil, že kybernetická bezpečnosť je témou, ktorá si vyžaduje neustálu pozornosť, inovácie a najmä spoluprácu naprieč inštitúciami verejnej správy. Panelová diskusia na záver otvorila priestor na otázky účastníkov a priniesla podnety pre ďalšie zlepšovanie ochrany informačných systémov verejnej správy.
Galéria obrázkov
