Študentom poskytujeme dôležite informácie Sekcia kybernetickej bezpečnosti pokračuje v osvete a vzdelávaní
Aktualizované 29.05.2025 - Vzdelávanie
V rámci neustáleho zvyšovania povedomia o kybernetickej bezpečnosti, sekcia kybernetickej bezpečnosti Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) opäť zorganizovala sériu školení pre študentov stredných škôl. Cieľom týchto školení je poskytnúť mladým ľuďom potrebné vedomosti na bezpečné používanie sociálnych sieti a digitálnych technológií.
V pondelok, 26. mája 2025, sa školenie uskutočnilo na Obchodnej akadémii v Považskej Bystrici, kde sa zúčastnilo celkovo 90 študentov prvého ročníka. Študenti mali možnosť dozvedieť sa o najnovších hrozbách v oblasti kybernetickej bezpečnosti a o tom, ako sa pred nimi chrániť. Prednášky boli doplnené praktickými príkladmi a interaktívnymi cvičeniami, ktoré študentom umožnili priamo riešiť zadané cvičenia a aplikovať prezentované informácia priamo na prednáške. Diskutovalo sa o rôznych typoch kybernetických bezpečnostných hrozbách, ako sú:
Phishing: Podvodné e-maily alebo správy, ktoré sa tvária ako legitímne, aby získali citlivé informácie, ako sú heslá alebo finančné údaje.
Sociálne inžinierstvo: Manipulácia ľudí, aby poskytli citlivé informácie alebo vykonali určité akcie, ktoré môžu viesť k bezpečnostným incidentom.
Prednáška bola zameraná taktiež na problematiku kyberšikanovania a sextingu, kde študenti aktívne reagovali a prebiehala užitočná komunikácia medzi prednášajúcimi a študentami.
Nasledujúci deň, 27. mája 2025, sa školenie presunulo na Strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici, kde sa zúčastnilo 85 študentov prvého a druhého ročníka. Aj tu boli študenti oboznámení s aktuálnymi trendmi a rizikami v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Školenie bolo zamerané na praktické rady a odporúčania, ako sa vyhnúť kybernetickým útokom a ako bezpečne používať internet a sociálne siete. Študenti sa dozvedeli o dôležitosti:
Silných hesiel: Používanie komplexných a jedinečných hesiel pre rôzne účty.
Dvojfaktorovej autentifikácie: Pridanie ďalšej vrstvy zabezpečenia pri prihlasovaní do účtov.
Pravidelnej aktualizácie softvéru: Udržiavanie softvéru aktuálneho, aby sa minimalizovali zraniteľnosti.
Samozrejme aj tu bola aktívna diskusia na tému kybešikanovania a s tým súvisiacich tém ako sú sexuálny predátori a sexting.
V minulosti sa podobné školenia zameriavali na teoretické základy kybernetickej bezpečnosti a všeobecné informácie o hrozbách. Aktuálne školenia však priniesli viac praktických ukážok, čo študentom umožni lepšie aplikovať získané vedomosti v reálnom živote.
Sekcia kybernetickej bezpečnosti plánuje pokračovať v týchto aktivitách aj v budúcnosti, aby zabezpečila, že mladí ľudia budú dostatočne pripravení čeliť výzvam internetového sveta.


